Prekursor: Thomas Alva Edison


Samouk, wynalazca i przedsiębiorca, który lwią część swojego życia poświęcił elektryczności i jej zastosowaniom. Zrewolucjonizował energetykę, ale także i sam sposób myślenia o innowacjach.

Prezentujemy sylwetkę Thomasa Edisona zwanego „Czarodziejem z Menlo Park”, choć niebywały sukces zawdzięczał nie magii, ale pomysłowości, pracowitości i biznesowej smykałce.

„Tworzenie jednego przełomowego wynalazku co pół roku i jednego mniej istotnego co 10 dni” – takie zadanie postawił Edison przed założonym w 1876 roku laboratorium w Menlo Park – pierwszej w świecie instytucji zajmującej się przemysłowym R&D. Razem ze swoimi pracownikami – tu, a następnie w West Orange – do 1931 roku stworzył 1 093 opatentowane przez siebie urządzenia. Choć wokół skali inspiracji pomysłami innych wynalazców narosło wiele kontrowersji, nie da zaprzeczyć, że to właśnie jego działania - jako badacz, menadżer, przedsiębiorca i popularyzator - zmieniły oblicze świata.

Edison

Przeglądając najważniejsze patenty Edisona nie sposób oprzeć się wrażeniu, że tajemnicą jego sukcesu była wytrwałość w dążeniach, wiara w potencjał pomysłów oraz ciężka praca. O takim podejściu do innowacyjności i biznesu świadczyć mogą przypisywane Edisonowi cytaty:

quote

Życiowe porażki zdarzają się ludziom, którzy poddając się nie zdawali sobie sprawy, jak blisko są sukcesu.

quote

Geniusz to 1 procent inspiracji i 99 procent ciężkiej pracy.

W uznawanych za jego słowach widać także, że do wynalazczości i biznesu podchodził bardzo praktycznie, a w działaniach nastawiony był na skuteczność:

Dowiaduję się, czego potrzebuje świat, a następnie to wynajduję.

W przemyśle wszyscy kradną. (…) Ja przynajmniej wiem, jak to robić.

Tylko dlatego, że coś nie działa tak jak zamierzałeś, nie znaczy że jest bezużyteczne.

Nieustająco poszukiwał dobrze rokujących, niedoskonałych urządzeń, ulepszał je, dostosowywał do seryjnej produkcji i skutecznie komercjalizował: Nie bał się kontrowersyjnych posunięć. Chcąc zdyskredytować konkurentów, sfinansował konstrukcję wykorzystującego promowany przez nich prąd zmienny krzesła elektrycznego. Choć pierwsza przeprowadzona z jego użyciem egzekucja odbiła się szerokim echem, Edison finalnie przegrał w konflikcie między zwolennikami prądu stałego i zmiennego - standardem w sieciach elektrycznych stał się ten drugi, a upór kosztował Edisona kierownicze stanowisko w powstającym wówczas General Electric.

Edison

Ta porażka nie może jednak przesłonić jego spektakularnych sukcesów finansowych i technologicznych: Wpływ wynalazków Edisona na świat XIX, XX, ale i XXI wieku jest nie do przecenienia. Stworzył pierwszą elektrownię i opracował sposób przesyłania prądu. Korzystając z tych osiągnięć oraz - udoskonalonej przez siebie taniej i trwałej żarówki, doprowadził do pierwszego w historii oświetlenia ulicy światłem elektrycznym.

Edisonowi zawdzięczamy także setki innych usprawnień codziennego życia – opracował on metodę pozyskiwania kauczuku, ulepszył cement i ustabilizował sygnał telefonu Bella. Obszar jego działalności był niezwykle szeroki. Jednak dokonania takie, jak: generator elektryczny, technologia przesyłania prądu, bateria alkaliczna czy próby stworzenia ogniw paliwowych stanowią o tym, że ponad wszystko był jednym z najważniejszych twórców.

Polecane artykuły

Prekursor: Elon Musk

Recepta na sukces? Odwaga, by wymyślać wszystko od nowa w połączeniu z ekstremalnym ryzykanctwem.

Falcon Heavy

Udany start Falcona Heavy może być pierwszy krokiem ku podróżom międzyplanetarnym.