Jak zapobiegać bólom pleców i szyi u operatorów wózków widłowych?

Dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego należą do najczęściej występujących problemów zdrowotnych związanych z pracą. Problem dotyczy między innymi operatorów wózków widłowych. Jak można zapobiegać jego występowaniu?
Najczęściej występującą kategorię problemów zdrowotnych związanych z pracą stanowią dolegliwości układu kostnego, stawowego lub mięśniowego. Według opublikowanego w 2021 r. raportu GUS „Wypadki przy pracy i problemy zdrowotne związane z pracą”, w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie występowanie dolegliwości zdrowotnych związanych z pracą wskazało 38,4% osób, które kiedykolwiek pracowały. Dolegliwości odczuwane w obrębie:
- pleców,
- szyi, barku lub ręki,
- bioder, kolan, nóg lub stóp
zgłaszało – odpowiednio: 21, 14 i 13 procent respondentów. Wśród odczuwających problemy zdrowotne związane z pracą osób zatrudnionych w takich sekcjach gospodarki jak „przetwórstwo przemysłowe” oraz „transport i gospodarka magazynowa” co najmniej jedną z tego rodzaju dolegliwości zgłaszało po niemal 70% ankietowanych. Taki stan rzeczy nie tylko negatywnie wpływa na jakość życia pracowników, ale może także odbijać się na produktywności i liczbie nieobecności wynikających ze względów zdrowotnych. Jak zatem przeciwdziałać występowaniu dolegliwości mięśniowo-szkieletowego (m-s)?

Profilaktyka to podstawa
Zdrowie i dobre samopoczucie operatorów wózków widłowych zależą przede wszystkim od aktywnej profilaktyki:
- przypomnień o dobrych praktykach,
- porad ergonomicznych,
- szkoleń itp.,
- a także właściwego wyboru opcji wyposażenia użytkowanych pojazdów.
Poniżej wymieniamy najlepsze praktyki pomagające stale poprawiać bezpieczeństwo i tworzyć środowisko sprzyjające zdrowiu operatorów wózków widłowych.
Zapobieganie dolegliwościom układu mięśniowo-szkieletowego operatorów
Przygotowanie układu m-s do pracy
Stosowanie się do zaleceń i dobrych praktyk
Przed rozpoczęciem pracy wskazane jest wykonanie kilku rozgrzewkowych ćwiczeń mających na celu przygotowanie mięśni do pracy w ciągu dnia. Szczególną uwagę należy poświęcić aktywowaniu:
- szyi,
- ramion,
- kręgów szyjnych,
- pleców i kręgosłupa.
Po pracy warto wykonać sesję ćwiczeń rozciągających.

Podczas korzystania z wózków widłowych różnych typów istnieją wytyczne dotyczące takich kwestii jak na przykład liczba punktów podparcia, o które należy zadbać, wsiadając do wózka (2 lub 3 w zależności od rodzaju pojazdu) czy też zalecanej pozycji i ustawień fotela operatora. Chcąc zapewnić ich znajomość, zrozumienie i stosowanie przez operatorów, warto cyklicznie organizować dodatkowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i optymalnego korzystania z wózków widłowych takie jak Akademia Bezpieczeństwa STILL.

Ergonomiczne wyposażenie wózków widłowych

Do niwelowania ryzyka występowania przypadłości układu kostnego, stawowego lub mięśniowego przyczyniają się także m.in.: uwzględniający potrzeby operatora projekt kabiny czy odpowiednie siedzisko. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów z zakresu ergonomii, firma STILL Polska wyodrębniła w swojej ofercie sekcję Comfort Assist. Należą do niej takie rozwiązania podnoszące komfort pracy i zapobiegające problemom zdrowotnym jak m.in.:
- amortyzowana pneumatycznie rozkładana platforma operatora wózków unoszących, podnośnikowych i kompletacyjnych,
- składane fotele operatora do wózków kompletacyjnych,
- rozkładany stopień do kompletacji na pierwszym poziomie,
- odchylane oparcie fotela w wózkach wysokiego składowania,
- regulacja fotela i płyty podłogowej w wózkach wysokiego składowania,
- czy amortyzowana podłoga kabiny wózków systemowych i kompletacji pionowej.
Warto pytać o sprzyjające ergonomii pracy opcje wyposażenia urządzeń transportu wewnętrznego i wybierać dostawców, którzy są w stanie kompleksowo zabezpieczyć potrzeby z tego obszaru.




