Cyfrowy bliźniak w intralogistyce

Automatyczne mapowanie magazynu w 3D, zdalne rozwiązywanie problemów serwisowych, symulatory szkoleniowe oraz systemy optymalizacji i doskonalenia jazdy autonomicznej– firma STILL poszerza zakres zastosowań technologii Digital Twin.
„Digital Twin” („Cyfrowy bliźniak”) to jedno z tych pojęć, które natychmiast pobudzają naszą wyobraźnię. Temat ten często ilustruje się, dodając na zdjęcia obiektów logistycznych trójwymiarowe, świetliste modele bądź umieszczając operatorów czy serwisantów w podobnej do rzeczywistości cyfrowej przestrzeni. Choć tak naprawdę technologia ta nie wiąże się raczej z efektownymi wizualnie zjawiskami, możliwości jej zastosowania są fascynujące jak najlepsze filmy science-fiction. Z artykułu można dowiedzieć się:
- Czym jest cyfrowy bliźniak?
- Jakie zastosowanie znajduje technologia Digital Twin w intralogistyce?
- Jaki potencjał wykorzystania w przyszłości ma technologia cyfrowych bliźniaków?
W tekcie piszemy między innymi o zastosowaniu Digital Twin w takich obszarach jak mapowanie magazynów, szkolenie konstruktorów w środowiskach symulacyjnych czy uczenie się pojazdów autonomicznych od operatorów.
Czym jest cyfrowy bliźniak?
Wybrane dzisiejsze zastosowania technologii Digital Twin
Cyfrowy bliźniak w pracach serwisowych
Firma STILL już teraz korzysta z części możliwości technologii Digital Twin – na przykład w zakresie obsługi zautomatyzowanych pojazdów. Dzięki zastosowaniu cyfrowych bliźniaków technicy serwisu są na przykład w stanie zdalnie konfigurować oprogramowanie urządzeń klasy AGV czy AMR i zarządzać za pośrednictwem chmury zgodnością wersji systemu. Znacząco przyspiesza to obsługę pojazdów na miejscu, w zakładzie klienta.
Szkolenie spawaczy w wirtualnym świecie

Nowoczesne technologie są wykorzystywane przez firmę STILL także w procesie szkolenia mechaników konstrukcyjnych. Wyposażona w wewnętrzny ekran szkoleniowa przyłbica spawalnicza, zastępujący dyszę spawalniczą plastikowy blok i plastikowy arkusz zamiast blachy – wszystko wyposażone w czujniki i dające na bieżąco informację zwrotną na temat przebiegu procesu spawania – bez ryzyka związanego z ciepłem i dymem, bez konieczności korzystania z dodatkowej ochrony i bez zużywania materiałów. Technologia rozszerzonej rzeczywistość (AR, Augmented Reality) z elementami Digital Twin pozwala tu zwiększać efektywność szkolenia kadr przy mniejszych kosztach i ryzyku.
Potencjał technologii Digital Twin
Technologia cyfrowych bliźniaków jest na bieżąco rozwijana w ramach wielu projektów badawczych i testów praktycznych. Już dziś dobrze widać, jak duży jest jej potencjał, choć do jego pełnej realizacji potrzebne jest jeszcze upowszechnienie szeregu rozwiązań technologicznych.
Przewidywane korzyści z zastosowania technologii Digital Twin
Zastosowanie cyfrowych bliźniaków pojedynczych maszyn może dawać inżynierom-projektantom ogląd tego, jak eksploatacja wpływa na poszczególne komponenty urządzenia w czasie. Technikom pozwoli to z kolei trafnie przewidywać potrzeby serwisowe. Dzięki zastosowaniu technologii na większą skalę menadżerowie będą natomiast w stanie doskonale optymalizować funkcjonowanie całych obiektów, a pojazdy autonomiczne – sprawniej reagować w nietypowych sytuacjach.

Digital Twin: od pojedynczych urządzeń po całe systemy
W ramach projektu badawczego ARIBIC (Artificial Intelligence-Based Indoor Cartography) firma STILL wraz z partnerami dowiodła, że łącząc dane przekazywane z pojazdów klasy AGV można w czasie
rzeczywistym obrazować całe obiekty logistyczne – wraz z interpretowaniem informacji na temat położenia w budynku wszelkiego typu obiektów – pojazdów, osób, ładunków itp.
Cyfrowy bliźniak a optymalizacja pracy magazynu
Upowszechnienie kompletnych cyfrowych bliźniaków obiektów intralogistycznych dawałyby menadżerom dostęp do aktualizowanych w czasie rzeczywistym cyfrowych modeli przepływów materiału oraz informacji na temat realnych tras przejazdów wózków widłowych. Pozwoliłoby to optymalizować architekturę magazynu i jego funkcjonowanie bez konieczności prowadzenia na miejscu czasochłonnych obserwacji.

Przejmowanie dobrych praktyk operatorów przez AMR
W ramach projektu „LernFFZ” rozwijana jest z kolei platforma, dzięki której pojazdy autonomiczne będą w stanie uczyć się od operatorów pożądanych zachowań w nietypowych sytuacjach. W tym celu firma STILL tworzy symulator w formie cyfrowego bliźniaka, za pomocą którego będą zbierane dane na temat sposobów
rozwiązywania przez ludzi rzadko spotykanych problemów występujących w ruchu magazynowym. Pojazdy autonomiczne będą następnie zapoznawane z tymi zbiorami danych, by – bez konieczności ekspozycji na realne potencjalnie niebezpieczne sytuacje – dowiedzieć się, jak się w nich zachować.
Podsumowanie
Ani mapowanie magazynu w czasie rzeczywistym, ani wirtualna kopia wózka widłowego ani symulator szkoleniowy czy „platformy edukacyjne dla robotów” nie mają zbyt wiele wspólnego z opisanymi na początku artykułu świetlistymi efektami wizualnymi. Nie zmienia to faktu, że różnorodność sposobów wykorzystania technologii Digital Twin już dziś pobudza wyobraźnię. Jedynie od kreatywności dostawców i odwagi klientów zależy, jak będzie rozwijać się zastosowanie cyfrowych bliźniaków w przyszłości.