Rodzaje systemów regałowych w ofercie STILL
Podstawowa infrastruktura obiektów magazynowych, bez której nie może być mowy o efektywnym zagospodarowaniu powierzchni. Systemy regałowe – bo o nich mowa – występują w różnych specjalistycznych wariantach. Oto najważniejsze z nich.
W porównaniu ze sztaplowaniem na posadzce czy składowaniem na regałach jedno-, dwukondygnacyjnych wielopoziomowe systemy regałowe pozwalają na zwielokrotnienie liczby palet lub ładunków mieszczących się na dostępnej powierzchni. Ogólnie rzecz biorąc, na rozwiązanie powinni zwrócić uwagę przede wszystkim menadżerowie
obiektów w lokalizacjach o wysokiej cenie gruntu czy ograniczeniach dotyczących dostępnej powierzchni magazynu. Jakie typy systemów regałowych są szczególnie przydatne w zależności od rodzaju ładunków, docelowej gęstości składowania, asortymentu oraz sposobu zarządzania towarami?
Typy systemów regałowych w zależności od rodzaju składowanego ładunku
Szeroko stosowanym standardem jest dziś obrót paletami. W wybranych strefach magazynów i hal produkcyjnych występują jednak opakowania jednostkowe.
Z drugiej strony składowane bywają także towary i komponenty niemieszczące się na standardowych nośnikach. Istnieją regały zaprojektowane z myślą o każdym z tych typów ładunku.
Typy regałów w zależności od sposobu organizacji magazynowania
FiFo, LiFo, asortyment jednorodny lub zróżnicowany; dobra szybko zbywalne oraz te składowane przez długie miesiące; wolne przestrzenie oraz sytuacja, w której znaczenia ma każdy centymetr
– każdy magazyn jest inny. Na szczęście specjalistyczne systemy regałowe pozwalają zaadresować wszelkiego rodzaju potrzeby.
Systemy regałowe dla najwyższej gęstości składowania
Choć każdy magazyn jest inny, wszelkie potrzeby w zakresie składowania da się zaspokoić mądrze komponując ze sobą systemy regałowe i rozwiązania transportu wewnętrznego. Nieodzowne w tym procesie często bywa wsparcie doświadczonych ekspertów z bogatym know-how. Co do zasady jednak maksymalną gęstość składowania osiąga się dziś stosując albo wielokondygnacyjne regały podzielone jak najwęższymi korytarzami, albo minimalizując ilość alejek potrzebnych do efektywnej obsługi miejsc paletowych. Komplementarnym z systemami regałowymi wysokiego składowania są wózki systemowe VNA, pozwalające obsługiwać towary na
poziomie kilkunastu metrów i – dzięki systemom nawigacji i prowadzenia pojazdu – bezpiecznie pokonywać alejki niewiele szersze niż wózek. W nieco mniej wymagających pod względem zagęszczania składowania obiektach stosuje się także wózki wysokiego składowania. Coraz częściej także na polskim rynku mamy do czynienia z systemami automatyzacji i wsparcia operatorów pozwalającymi albo zwiększyć produktywność pracowników, albo całkowicie uniezależnić od ich obecności sprawne funkcjonowanie wybranych stref magazynu.