LAPP stawia na bezpieczeństwo

Wózki systemowe VNA STILL MX-X i systemy regałowe STILL w LAPP.

Odpowiedzią LAPP na zwiększony popyt i poszerzenie asortymentu produktów była modernizacja centrum logistycznego w oparciu o rozwiązania bezpieczeństwa pozwalające pracować z maksymalną wydajnością i przy niskich kosztach eksploatacji.

Na skróty:

  • Firma LAPP GmbH zdecydowała o modernizacji centrum dystrybucji w Hannowerze.

  • Za punkt wyjścia do zwiększenia wydajności i efektywności kosztowej funkcjonowania floty wzięto bezpieczeństwo i ergonomię.

  • W toku współpracy z doradcami intralogistycznymi STILL wdrożono system transportu wewnętrznego zintegrowany z innowacyjnymi rozwiązaniami bezpieczeństwa.

  • Bezpieczeństwo pracy przekłada się na jej wysokie tempo i niskie koszty.

Charakter przedsiębiorstwa, w którym dokonano wdrożenia

Nazwa: U.I. Lapp GmbH

Obszar działalności: Produkcja przewodów

Miejsce wdrożenia: Centrum dystrybucji, Hanower, Niemcy

LAPP powstało w 1959 r. jako rodzinna firma, gdy Oskar Lapp zaprojektował swój pierwszy przewód sterowniczy ÖLFLEX®. Choć obecnie – ponad 60 lat później – przedsiębiorstwem wciąż zarządzają potomkowie założyciela, LAPP to dziś działająca globalnie grupa z rocznymi obrotami przekraczającymi 1 mld euro. Nowoczesna sieć jej europejskiej dystrybucji opiera się na centrach logistycznych w Ludwigsburgu, Hanowerze, Stuttgarcie i Wrocławiu. Aby zagwarantować szybkie czasy dostaw w przyszłości - z uwzględnieniem potrzeb wynikających z rozwoju asortymentu – zdecydowano o przeorganizowaniu procesów transportowych oraz modernizacji obiektu logistycznego w Hanowerze. W projektowanie centrum dystrybucyjnego zaangażowani zostali doradcy intralogistyczni STILL. Zastosowano w nim szereg innowacyjnych rozwiązań, w tym radiowe systemy bezpieczeństwa i system kompensacji nierówności podłoża.

Grupa LAPP jest dostawcą zintegrowanych produktów i rozwiązań w dziedzinie techniki kablowej i połączeniowej.
Doradcy intralogistyczni firmy STILL współpracowali z LAPP w toku projektowania systemu transportu wewnętrznego w centrum dystrybucji w Hanowerze.

Rozwiązanie: całościowy system bezpieczeństwa magazynu - od wózków po dodatkowe usługi

Reach truck STILL FM-X z platformą transportową na widłach.

Cel wdrożenia:

  • skuteczna obsługa zróżnicowanego asortymentu,
  • stworzenie niepodatnego na zakłócenia wynikające z nierówności posadzki systemu transportu wewnętrznego,
  • integracja wdrożonych rozwiązań z całościową koncepcją bezpieczeństwa.

Wdrożone rozwiązanie intralogistyczne:

  • całościowy projekt przygotowany w oparciu o doradztwo intralogistyczne STILL i wykorzystujący m.in.:
    • zaawansowane systemy bezpieczeństwa,
    • systemy regałowe STILL,
    • wózki systemowe VNA STILL MX-X,
    • system kompensacji nierówności podłoża STILL AFC,
    • czołowe elektryczne wózki widłowe z przeciwwagą serii STILL RX 20 i RX 60,
    • serwis wózków widłowych STILL.

Cyfrowy system bezpieczeństwa pracy wózków widłowych w LAPP

Wraz z presją na tempo realizacji zadań rośnie ryzyko błędów i wypadków. Punktem wyjścia do projektowania nowego, charakteryzującego się w założeniu ponadprzeciętną wydajnością pracy centrum dystrybucji było bezpieczeństwo pracowników. Celem minimalizacji prawdopodobieństwa niepożądanych zdarzeń w pierwszej kolejności zidentyfikowano i oceniono potencjalne zagrożenia. Rejestrowano w tym celu przebieg procesów i trasy przejazdu wózków widłowych w centrum logistycznym LAPP. Po analizie zdecydowano o wyposażeniu pojazdów w radiowy system wspomagający ochronę przed kolizją. Składają się na niego:

  • aktywne zestawy anten 360 stopni,
  • elementy pasywne przy drzwiach i ruchliwych skrzyżowaniach,
  • interfejs operatora komunikujący się z systemem sterowania wózka widłowego.

W razie niebezpieczeństwa system wspomagania jazdy zmniejsza prędkość pojazdu i emituje sygnały dźwiękowe i wizualne. Gdy wózek widłowy  wjedzie w potencjalnie niebezpieczną strefę, natychmiast otrzyma wszystkie informacje potrzebne do aktywacji predefiniowanych funkcji bezpieczeństwa. System jest w stanie nie tylko ingerować w pracę wózka, ale także wchodzić w interakcje z otoczeniem, np. automatycznie otwierać drzwi do hali czy włączać oświetlenie w pomieszczeniu.

Dzięki cyfrowemu systemowi bezpieczeństwa pracy wózków widłowych w LAPP piesi i pojazdy przesyłają do siebie sygnały i ostrzegają się nawzajem, gdy zaistnieje ryzyko kolizji.
Dzięki cyfrowemu systemowi bezpieczeństwa pracy wózków widłowych w LAPP piesi i pojazdy przesyłają do siebie sygnały i ostrzegają się nawzajem, gdy zaistnieje ryzyko kolizji.

Wózki systemowe VNA z systemem kompensacji nierówności podłoża

W przypadku przeznaczonych do pracy na dużych wysokościach wózków systemowych VNA serii STILL MX-X wdrożono także system kompensacji nierówności podłoża STILL AFC. Rozpoznaje on nierówności posadzki dzięki czujnikom na kołach nośnych i w czasie rzeczywistym dynamicznie poziomuje ramę wózka, utrzymując maszt w idealnym pionie. System zapobiega drganiom, zanim one wystąpią – także przy jeździe z maksymalną bezpieczną prędkością.

Systemy regałowe wysokiego składowania STILL w LAPP obsługują wózki systemowe VNA serii MX-X z systemem kompensacji nierówności podłoża STILL AFC.

Systemy regałowe wysokiego składowania STILL w LAPP obsługują wózki systemowe VNA serii MX-X z systemem kompensacji nierówności podłoża STILL AFC.

Serwis wózków widłowych kluczem do braku przestojów oraz wydajnej i bezpiecznej eksploatacji floty

Pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ma także kompleksowa współpraca serwisowa z dostawcą floty transportu wewnętrznego. Na usługę składają się:

  • scyfryzowane plany napraw i serwisowania prewencyjnego,
  • szybkie interwencje techników serwisu w razie awarii i przywracanie przepływu materiałów,
  • niezwłoczny dostęp do oryginalnych części zamiennych.

Podczas wizyt technicy serwisu wózków widłowych dzielą się z klientem know-how i podpowiadają, jak dodatkowo poprawić bezpieczeństwo i na jakie aspekty funkcjonowania wózków widłowych zwracać uwagę, by unikać przestojów.

Stały kontakt z przypisanym firmie LAPP technikiem serwisu wózków widłowych STILL gwarantuje zachowanie sprawności floty i bieżącą optymalizację jej pracy.

Stały kontakt z przypisanym firmie LAPP technikiem serwisu wózków widłowych STILL gwarantuje zachowanie sprawności floty i bieżącą optymalizację jej pracy.

Efekt: bezpieczeństwo skutkujące wydajnością pracy i niskimi kosztami eksploatacji floty

Rezultaty wdrożenia:

  • wysoki poziom bezpieczeństwa przy dużej wydajności pracy,
  • ograniczenie kosztów eksploatacji floty,
  • krótkie czasy dostaw do klientów.

W konkurencyjnym środowisku kluczem do sukcesu jest płynny i szybki transport wewnętrzny. Inteligentne rozwiązania STILL wspomagające operatora zwiększają bezpieczeństwo pracy przy jej wysokiej wydajności. Nowoczesne systemy wsparcia pomagają unikać wypadków, a w efekcie – uszczerbku na zdrowiu pracowników oraz uszkodzeń infrastruktury i produktów. Bezpieczeństwo przekłada się na wydajność i produktywność i pozwala redukować koszty eksploatacji floty. Dzięki wydajnemu funkcjonowaniu bez przestojów LAPP zapewnia klientom krótkie terminy dostaw.