Era nowej, elastycznej intralogistyki

Na znaczeniu zyskuje elastyczność procesów logistycznych. Współczesnym wymaganiom można sprostać dzięki technologiom takim jak m.in. roboty mobilne czy automatyzacja Plug&Play.

Na skróty:

  • Nieoczekiwane zdarzenia charakterystyczne dla pierwszej połowy lat dwudziestych XXI wieku zmieniły myślenie o popycie i logistyce.

  • Nowy paradygmat kształtuje dążenie do elastyczności i gotowości na nieprzewidywalne.

  • Technologiczną odpowiedzią na te potrzeby są rozwiązania automatyzacyjne, takie jak AMR i automatyzacja w oparciu o wózki AGV w modelu Plug&Play.


Początek trzeciej dekady XXI wieku zachwiał wiarą w przewidywalność logistyki. Pandemia koronawirusa, zakłócenia globalnych łańcuchów dostaw oraz wojna w Ukrainie pokazały, jak szybko może zmieniać się popyt. Nowym paradygmatem stała się gotowość na nieprzewidywalne. – Dawniej pytało się klienta o, jak będzie wyglądać jego biznes w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Rozplanowanie magazynu i instalację intralogistyczną tworzono

w oparciu o te prognozy. Dziś nikt już nie zakłada, że przez 10 lat magazyn się nie zmieni. Kluczowa staje się elastyczność – komentuje Frank Heptner, Vice President Sales & Realisation – Integrated Solutions w KION ITS. Jednym ze skutków dynamicznych zmian popytu stało się odejście od sztywnych, trwałych rozwiązań na rzecz zwinnych, elastycznych systemów. Naprzeciw nowym potrzebom wychodzą innowacyjne, skalowalne rozwiązania technologiczne.


Roboty mobilne dla elastyczności

Zastosowanie autonomicznych robotów mobilnych (AMR) jest jedną z najciekawszych odpowiedzi na dynamiczne zmieny rynkowe. – Rój urządzeń klasy AMR może reagować niezwykle elastycznie na wahania popytu – wyjaśnia Heptner. – Zastosowanie robotów mobilnych daje znacznie większe możliwości dostosowania się do nowej sytuacji niż zamontowane na stałe przenośniki różnych rodzajów. To zupełnie nowa filozofia – tłumaczy Vice President Sales & Realisation – Integrated Solutions w KION ITS. Przykładem nowego poziomu elastyczności w intralogistyce jest rozwiązanie AMR, które na potrzeby firmy Radial wdrożyła Dematic – siostrzana spółka STILL GmbH funkcjonująca w ramach grupy KION. Realizacja w centrum logistycznym e-commerce w Holandii polegała na zestawieniu floty 299 autonomicznych robotów mobilnych transportujących towary bezpośrednio do osób kompletujących zamówienia.

Nie tylko znacznie zwiększyło to wydajność, ale także zmniejszyło poziom błędów i poprawiło warunki pracy. – Dostarczamy zintegrowane, kompleksowe rozwiązanie, w którym roboty AMR odgrywają kluczową rolę. Przywiązujemy szczególną wagę do elastyczności systemu. Dzięki temu łatwo można dostosować system do zmieniających się wymagań klienta – wyjaśnia Carolin Böhler, Business Development Manager w Dematic. Standardowe urządzenia są odpowiedzialne za realizację w magazynie Radial zróżnicowanych zadań. Działają jako zintegrowane rozwiązanie, a zastosowana technologia umożliwia szybkie reagowanie na zmiany i zwiększanie w razie potrzeby przepustowości magazynu. Systemy AMR mają jednak swoje ograniczenia. Nadal potrzebne są w związku z tym alternatywne rozwiązania.

AMR Dematic w centrum logistycznym Radial. Fot. Dematic
AMR Dematic w centrum logistycznym Radial. Fot. Dematic

Automatyzacja Plug&Play

Potrzeba elastyczności nie jest wyjątkowa dla dużych przedsiębiorstw. Dostawcy rozwiązań intralogistycznych dążą w związku z tym do poszerzania portfolio automatyzacyjnego o rozwiązania atrakcyjne także dla mniejszych i średnich firm. Na tej kanwie firma STILL opracowała iGo easy – rozwiązanie klasy AGV w modelu Plug&Play. Oparty na zautomatyzowanym wózku podnośnikowym system zapewnia firmom szybkie i łatwe wejście w automatyzację procesów transportu wewnętrznego.

Potencjał tego rozwiązania docenili jurorzy IFOY, przyznając iGo easy nagrodę dla najlepszego robota mobilnego 2024.  – Jak sama nazwa wskazuje, instalacja STILL EXV iGo easy jest niezwykle prosta – podkreśla Dick Van De Pas, Lead Engineer AGV Solutions. Technicy STILL mogą uruchomić wózki bez konieczności korzystania z usług wyspecjalizowanych ekspertów. Dzięki seryjnej produkcji wózki EXV iGo są szybko dostępne. Co więcej, można je płynnie zintegrować z istniejącymi procesami.

Produkowany seryjnie automatyczny wózek podnośnikowy Pług&Play STILL EXV iGo easy.
Produkowany seryjnie automatyczny wózek podnośnikowy Pług&Play STILL EXV iGo easy.
Produkowany seryjnie automatyczny wózek podnośnikowy Pług&Play STILL EXV iGo easy.

Nawet jeśli nowa era rozpoczęła się jakiś czas temu, przejście w kierunku większej elastyczności i zwinności w magazynie jest dalekie od zakończenia. Według Franka Heptnera, sztuczna inteligencja (AI) wkrótce przyniesie kolejny duży krok naprzód.

– Następnym krokiem będzie samoorganizacja magazynu – wyjaśnia. Nowe magazyny nie będą już wtedy planowane z wyprzedzeniem dziesięcioleci, ale będą stale dostosowywać się do zmian popytu. Rewolucja się rozpoczęła, a spółki grupy KION są jej liderem.


W artykule użyto zdjęć z informacji prasowej firmy Dematic.


Polecane artykuły: