IFOY 2019 przyznane! (i co z tego wynika)

Z końcem kwietnia poznaliśmy rozwiązania nagrodzone International Intralogistics and Forklift Truck of the Year 2019 - najbardziej prestiżowym wyróżnieniem branży intralogistycznej. Jakie wnioski na temat jej przyszłości płyną z werdyktu jury?


Zdalny autoładunkomierz, pierwszy wózek z całkowicie zintegrowaną baterią Li-Ion, zestaw do szkolenia operatorów w wirtualnej rzeczywistości, pierwszy elastyczny system zautomatyzowanego załadunku, transportu i rozładunku, ergonomiczny widlak z minikierownicą i ponadprzeciętnie dobrą widocznością oraz inteligentna rękawica do skanowania kodów – oto lista rozwiązań nagrodzonych w konkursie IFOY 2019. Efektywność i ergonomia – to natomiast słowa-klucze opisujące ich najważniejsze wyróżniki. Przede wszystkim na te aspekty zwracało uwagę jury w uzasadnieniach swoich decyzji:

Statuetka IFOY
  • Zwycięskie w kategorii „Oprogramowanie logistyczne” pomiarowe kamery 3D oszczędzają czas potrzebny na sprawdzenie wymiarów ładunku i dokonują go automatycznie na wjeździe do magazynu. Pozwalają na lepsze zagospodarowanie powierzchni magazynowej (bez dodatkowego stanowiska pomiaru) i gwarantują prawidłowe przypisanie ładunków do taryf przewozowych (co wedle szacunków przekłada się na zwiększenie o 5 proc. obrotów firm logistycznych korzystających z rozwiązania).
  • Wbudowanie do wyróżnionego w kategorii „Wózek magazynowy” reach trucka baterii Li-Ion w kształcie litery L pozwoliło zmniejszyć ilość miejsca zajmowanego przez akumulator, dając przestrzeń do powiększenia kabiny operatora oraz poprawę widoczności wokół pojazdu. Wózek jest energooszczędny, przewidywalny, wydajny i komfortowy jak nigdy dotąd.
  • Laureat w konkurencji „AGV i robotów intralogistycznych”, autonomiczny zestaw transportowy, to pierwsze w historii tak elastyczne połączenie funkcji automatycznego transportu ładunków, ich pobierania i odkładania. System ciągnika i samojezdnych ram jest skalowalny i łatwy do wdrożenia, a w razie potrzeby może być obsługiwany ręcznie. Rozwiązanie jest idealne do obsługi linii produkcyjnych i innych powtarzalnych zadań. Pełna automatyzacja podnosi niezawodność i bezpieczeństwo procesów, a do tego przynosi korzyści ekonomiczne.
  • W trójkołowej maszynie, która została wyróżniona w kategorii „Wózków z przeciwwagą”, doceniono ergonomię, widoczność (dwa dodatkowe okienka po bokach!), niskie zużycie energii oraz komfortowy, w pełni elektryczny system sterowania.
  • Szkolenie operatorów w wirtualnej rzeczywistości, które zostało nagrodzone jako „Rozwiązanie specjalne” tego roku, pozwala na przygotowanie pracowników do obsługi wózka bez ryzyka kolizji. Wykorzystuje standardowy wózek i gogle VR, dzięki którym zamiast po magazynie jeździ się po realistycznie wygenerowanym otoczeniu. Dodatkową funkcjonalnością rozwiązania jest tworzenie raportów nt. umiejętności operatorów, pozwalających zidentyfikować ich obszary rozwoju.
  • W nowoutworzonej konkurencji „Startup Roku” szczególnie doceniono firmę, która wyprodukowała inteligentny moduł do sczytywania kodów 2D. Urządzenie wielkości pudełka zapałek montowane jest na rękawicy operatora. Potrzebne do kompletacji dłonie pozostają wolne, a po skończonej zmianie sprzęt łatwo przekazać kolejnej osobie. W porównaniu z tradycyjnym pistoletem sczytującym rękawica pozwala zaoszczędzić 4 sekundy na jeden kod.

Wręczenie nagrody IFOY
Wręczenie nagrody IFOY
Wręczenie nagrody IFOY

Nagrodzone rozwiązania albo pozwalają zwiększyć liczbę zadań realizowanych podczas jednej zmiany, albo poprawiają komfort i bezpieczeństwo pracy operatorów. Obydwa te aspekty wydają się kluczowe w kontekście coraz trudniejszej sytuacji kadrowej – gdy o dobrych ludzi trudno, a ich utrzymanie staje się bardziej kosztowne. 

Możemy spodziewać się więc, że w najbliższych latach na topie będą urządzenia i systemy pozwalające na dalsze doskonalenie procesów w tych obszarach, również poprzez ich automatyzację.