Seminarium i Automation Day STILL 2024

Firma STILL Polska zorganizowała we współpracy z Politechniką Łódzką poświęcone innowacjom w magazynowaniu wydarzenie stanowiące okazję do spotkania i wymiany wiedzy pomiędzy przedstawicielami środowisk akademickich i biznesu.
W dniach 10-11 czerwca 2024 r. na Politechnice Łódzkiej odbyło się Seminarium „Automatyzacja – Innowacje – Autonomiczność” oraz Automation Day „Technologia – Biznes – Edukacja”. Pierwszego dnia z innowacyjnymi rozwiązaniami mogli zapoznać się studenci i uczniowie. Drugi dzień był natomiast okazją do spotkania naukowców z przedsiębiorcami. Prezentujemy poniżej relację z wydarzenia.

Automatyzacja – Innowacje – Autonomiczność

W ramach skierowanego do uczniów, studentów i dydaktyków seminarium odbył się poświęcony sztucznej inteligencji wykład dra Marka Małolepszego „Przyszłość z AI – jak sztuczna inteligencja kształtuje nasze życie”. Głos oddano następnie przedstawicielom firmy STILL Polska. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w:
- Warsztatach z mapowania i programowania robotów mobilnych
- Prezentacji na temat automatyzacji procesów intralogistycznych
- Pokazach funkcjonowania:
- Mobilnego robota autonomicznego STILL AXH 10
- Automatycznego wózka podnośnikowego EXV iGo
- Działającego zgodnie z zasadą „milk-run” zestawu transportowego
Dzień zwieńczyła prezentacja na temat wdrożenia automatyzacyjnego STILL Polska w zakładzie Lajkonik. Omówiono szczegółowo jego przebieg – od koncepcji, przez napotkane w jej realizacji przeszkody i sposoby ich przezwyciężenia, aż do efektu końcowego.


Technologia – Biznes – Edukacja
Drugiego dnia na spotkanie zaproszono przedstawicieli biznesu. Część zagadnień merytorycznych pokrywała się z planem seminarium. Podobnie jak studentom, tak i potencjalnym odbiorcom zaprezentowano rozwiązania automatyzacyjne – EXV i AXH, zestaw transportowy oraz opis wdrożenia w zakładzie Lajkonik. Program części spotkania zatytułowanej „Automation Day” wyróżniały:
- inaugurująca prelekcja Prodziekana ds. Rozwoju Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Łukasza Kaczmarka,
- wycieczka po laboratoriach Politechniki Łodzkiej pod kierownictwem dra inż. Radosława Rosika,
- część poświęcona swobodnym rozmowom z ekspertami STILL i przedstawicielami Politechniki Łódzkiej.
– Reprezentujący biznes uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem tego, jak blisko praktycznych zastosowań są dziś naukowcy – relacjonuje Joanna Bojarojć, Dyrektorka Marketingu STILL Polska. – W rozmowach kuluarowych chwalono także fakt, że w program wydarzenia wpisano czas na bezpośredni, dwukierunkowy kontakt z ekspertami, dając możliwość zaczerpnięcia informacji na tematy interesujące w kontekście specyfiki funkcjonowania poszczególnych przedsiębiorstw. Model wydarzenia branżowego jako platformy inspirującej do rozmów pomiędzy zajmującymi się innowacjami w magazynowaniu naukowcami oraz stroną popytową i podażową branży intralogistycznej ma bez wątpienia liczne korzyści – podsumowuje.


