Czynniki opłacalności automatyzacji magazynu

Obawy o koszty i opłacalność inwestycji należą do najważniejszych barier dla wdrożeń automatyzacji polskich magazynów. Na ile są one uzasadnione? Co wpływa na koszty, czas zwrotu i ROI rozwiązań automatyzacyjnych?


Jak wynika z raportu FM Logistics „Automatyzacja magazynu: katalizator wydajności biznesu”, najważniejsze barier automatyzacji magazynów stanowią:

  • Opór przede zmianą (80% wskazań),
  • Wysoki początkowy koszt inwestycji (77%),
  • Niski lub opóźniony koszt z inwestycji (77%).

Jakie czynniki są kluczowe dla opłacalności automatyzacji? Jakie uwarunkowania bierze się pod uwagę szacując ROI dla rozwiązań automatyzacyjnych? Jaki czas zwrotu z inwestycji w automatyzację udaje się osiągać działającym na polskim rynku przedsiębiorstwom? Na pytania te odpowiedział, Dominik Jasiok, Advanced Applications Manager STILL Polska.

Jakie czynniki brać pod uwagę, szacując czas zwrotu z inwestycji w automatyzację?

Podstawową grupę kosztów, które porównuje się z kosztami inwestycji w automatyzację, by oszacować ROI i czas zwrotu z inwestycji, są koszty pracy na automatyzowanych stanowiskach. Dla opłacalności inwestycji w automatyzację magazynu mogą mieć znaczenie także takie wskaźniki jak liczba kolizji zdarzających się w zakładzie, nakłady na serwis czy koszty związane z zapewnieniem ludziom odpowiednich warunków pracy.

Odpowiedzi udziela:

Dominik Jasiok, Advanced Applications Manager STILL Polska


Koszty pracy jako główny czynnik opłacalności automatyzacji

Głównym elementem, który bierze się pod uwagę, określając czas i stopę zwrotu z inwestycji w automatyzację magazynu, są koszty pracowników. Warto przy tym uwzględnić takie aspekty jak:

  • podatki, składki i benefity stanowiące pensję i dodatki do niej,
  • trwający przez około 1/12 roku urlop wypoczynkowy,
  • wskaźnik nieobecności pracowników w konkretnym zakładzie,
  • nakłady na wyposażenie: ubiór, środki ochrony osobistej i inne elementy ekwipunku.

Dawniej na cele zgrubnych szacunków można było przyjąć kwotę 1000 euro na pracownika. Dziś ta kwota jest bliższa 1 500 euro. Najlepiej jednak, jeśli na etapie określania opłacalności automatyzacji uda się ustalić na podstawie prawdziwych danych średni koszt pracy na stanowisku, którego zadania mają zostać poddane automatyzacji.

System zarządzania trasami i pracą wózków samojezdnych STILL - STILL iGo insights.

Dodatkowe czynniki opłacalności automatyzacji magazynu

Wózki samojezdne i inne rozwiązania automatyzacji są projektowane tak, aby eliminować ryzyko kolizji. W związku z tym dodatkowe, skracające czas zwrotu z inwestycji w automatyzację korzyści uzyskuje się w zakładach, w których skala uszkodzeń jest szczególnie duża, a nakłady na serwis wózków widłowych - istotne. Koszty tego rodzaju trudno jest jednak zazwyczaj w pełni wiarygodnie powiązać

z kolizjami i rzetelnie skalkulować. Sygnalizuje się tę kwestię klientom, ale rzadko można uwzględnić ją w obliczeniach.

W przypadku całkowicie zautomatyzowanych magazynów dodatkowe korzyści mogą wynikać z możliwości wyeliminowania oświetlenia, ogrzewania czy konieczności stworzenia w obiekcie stref socjalnych.


Kiedy automatyzacja magazynu zwraca się najszybciej?

Wdrożenie rozwiązań automatyzacyjnych w magazynie jest najbardziej opłacalne w przypadku firm, które myślą o automatyzacji kompleksowo. Jeśli na przykład zautomatyzowana została wcześniej produkcja, wiele spraw jest prostszych:

  • procesy są automatyczne, powtarzalne i przewidywalne,
  • dane wejściowe do sterowania wózkami od początku mają formę cyfrową.

Im bardziej zoptymalizowane są procesy w danym zakładzie, tym większe korzyści można uzyskać dzięki automatyzacji.


Co utrudnia automatyzację magazynu?

Automatyzacja jest tym trudniejsza i droższa, im mniej wystandaryzowane są procesy magazynowe w zakładzie. Nietypowe i niespaletyzowane ładunki, konieczność sztaplowania towarów itp. wymuszają dodatkowe analizy ryzyka i testowanie rozwiązań, które pozwalałyby je mitygować. Wydłuża to czas, a co za tym idzie - koszty implementacji automatyzacji i negatywnie przekłada się na czas zwrotu z inwestycji.

Automatyczne wózki widłowe STILL - wózek systemowy VNA MX-X iGo oraz wózek wysokiego składowania STILL FM-X iGo.

Jaki czas zwrotu z inwestycji w automatyzację zazwyczaj się uzyskuje?

Krótkie czasy zwrotu z inwestycji łatwiej jest uzyskać w krajach, gdzie koszty pracy są wyższe. I w Polsce, i na Zachodzie stosuje się te same rozwiązania, ale w jednym przypadku ich koszty porównuje z płacami w złotówkach, a w drugim – w euro. Mimo to, w naszym kraju w sprzyjających okolicznościach udaje się uzyskiwać czas zwrotu z inwestycji w automatyzację wynoszący około 3 lat.


Polecane artykuły: