Automatyzacja coraz łatwiej dostępna

Pandemia COVID-19 wszechstronnie przyczyniła się do upowszechnienia rozwiązań automatyzacji. Eksperci przewidują, że efekt ten utrzyma się co najmniej do 2025 r. Na zwiększony popyt odpowiadają dostawcy rozwiązań intralogistycznych.

Według danych Mordor Intelligence na temat rynku rozwiązań automatyzacyjnych dla logistyki, pierwsza połowa 3. dekady XXI wieku będzie okresem dwucyfrowych wzrostów. W okresie 2021 – 2026 CAGR ma wynieść 12,42 proc, co jest równoznaczne ze zwiększeniem globalnej wartości transakcji z 52 do 104 miliardów dolarów. Do najważniejszych czynników mających pozytywny wpływ

na dynamikę zakupów analitycy zaliczają: szybki rozwój e-commerce, coraz większe wysycenie robotami zakładów produkcyjnych oraz upowszechnianie przemysłowego Internetu Rzeczy, Big Data i wielostronnej komunikacji. Sytuacja ta znajduje odzwierciedlenie w ofercie dostawców rozwiązań intralogistycznych.

Automatyzacja procesów magazynowych – przyczyny wzrostów w liczbach

Automatyzacja procesów transportowych – robotyczne ramię

Oberlo przewiduje, że w 2021 r. odsetek ludzi korzystający z e-commerce osiągnie w skali świata poziom 27 proc. Za pośrednictwem Internetu kupi coś więc 2,14 mld osób. Efektem będzie zwiększenie udziału tego kanału sprzedaży do 18 proc. wartości światowego handlu detalicznego (nawet 22 proc. w perspektywie 2023 r.). Jednym z najważniejszych powodów, dla których konsumenci robią sprawunki przez Internet jest darmowa dostawa. Automatyzacja procesów logistycznych ma więc tu do odegrania istotną rolę jako metoda minimalizacji kosztów transportu oraz gwarant szybkiej i bezbłędnej wysyłki. W jednym ze swoich centrów dystrybucyjnych zdecydował się na nią na przykład

chiński sklep online Alibaba, co pozwoliło zmniejszyć liczbę zatrudnionych osób o 70 proc.  Według Bank of America, do 2025 r. z użyciem rozwiązań z obszaru robotyzacji realizowanych będzie 45 proc. procesów produkcyjnych. W związku z rosnącymi kosztami pracy i dostępnością skalowalnych technologii, duzi gracze w Azji i Indiach planują zastąpienie automatami nawet po kilkadziesiąt tysięcy pracowników zatrudnionych dotąd na liniach. Jedna zmiana pociąga za sobą kolejną i w efekcie rosną także inwestycje w rozwiązania, dzięki którym za zrobotyzowaną produkcją nadąży automatyzacja magazynu.


Automatyzacja linii produkcyjnych

Rozwiązania zwiększające możliwości wdrożenia automatyzacji magazynu

Automatyczny wózek wysokiego składowania FM-X iGo systems
Samojezdne automatyczne platformy transportowe
Automatyczne zestawy transportowe iGo systems

Co naturalne – widoczny w statystykach i zestawieniach boom na rozwiązania automatyzacyjne w magazynach bierze początek w ofertach dostawców (i entuzjazmie przejawianym przez klientów względem nowości produktowych). Przykładowo, podczas swojego webinaru firma STILL GmbH pokazała koncepcję trzech rozwiązań automatyzacji transportu do różnych zastosowań w produkcji. Zautomatyzowane wózki widłowe AGV iGo systems  służyć mają obsłudze regałów w służbie zaopatrzenia linii. Niewielkie mobilne platformy transportowe, powszechnie zwane „żółwikami”, umożliwiające przewóz poziomy ładunków o masie do 1,5 tony to idealne, stosunkowo tanie rozwiązanie sprawdzające się transferze

ładunków i obiektach działających zgodnie z zasadą just-in-time. Zautomatyzowane zestawy transportowe to natomiast specjalistyczny sposób dowożenia surowców na linie produkcyjne przy nawet 15-krotnym zmniejszeniu liczby potrzebnych do tego przejazdów. Pozwalają tym samym rozładować ruch w zakładach, w których jest on szczególnie intensywny.

Więcej na temat rozwiązań automatyzacyjnych rozwiązań z rodziny iGo systems można dowiedzieć się w poświęconym im artykule w sekcji rozwiązania pt. „iGo systems – systemy automatyzacji od A do Z” .