Ramy transportowe w ofercie STILL Polska

Zestawy transportowe cieszą się coraz większą popularnością. By maksymalizować z ich użyciem wydajność pracy, warto trafnie dobrać wchodzące w ich skład ramy transportowe.
W zaopatrzeniu linii produkcyjnych – szczególnie w branży automotive, a także na lotniskach oraz w logistyce kolejowej i pocztowej – wszędzie tam, gdzie trzeba sprawnie przewozić dużą liczbę niespaletyzowanych często ładunków, zastosowanie znajdują zestawy transportowe. Pod warunkiem trafnego doboru, wchodzące w ich skład poza ciągnikiem ramy pozwalają do maksimum wykorzystać uciąg pojazdu i optymalnie dopasować proces transportu do uwarunkowań zakładu. Ciągle rozwijana oferta STILL Polska w tym zakresie obejmuje taki rozwiązania jak:
- ramy typu B i BX,
- ramy tupu C,
- ramy typu E,
- ramy typu PE i PH,
- ramy klasy BaseRunner oraz RackRunner.
Pozwalają one adresować zróżnicowane potrzeby. Opisujemy poniżej, w jakich sytuacjach najlepiej sprawdzają się poszczególne produkty. Wspominamy także o usługach firmy STILL pomagających dobrać najodpowiedniejsze do planowanych zastosowań rozwiązanie.
Ramy transportowe typu B

Dzięki możliwości obustronnego załadunku i wyładunku bez konieczności ponownego sprzęgania, ramy typu B pomagają efektywnie planować i realizować procesy transportowe w obiektach z niewielką ilością wolnej przestrzeni. Do ich zalet zaliczyć należy także:
- cichą pracę i niskie tarcie dzięki unoszeniu platformy w trakcie jazdy,
- doskonałe właściwości jezdne i stabilność toru jazdy,
- automatyczną blokadę platformy po wsunięciu do ramy.
Ramy transportowe typu BX
Ramy BX to wariant ram typu B pozwalający zwiększyć ładowność zestawu transportowego bez konieczności jego wydłużania. Cel ten udało się zrealizować dzięki asymetrycznie przesuniętej osi oraz składanemu dyszlowi ram. Zastosowane rozwiązania pozwalają zwiększyć liczbę holowanych przyczep z czterech do sześciu, a w niektórych przypadkach – nawet do ośmiu. Ilość ładunku transportowanego w ramach jednego przejazdu zwiększa się tym samym o 50 do 100 procent. Wyposażony w ramy STILL BX zestaw transportowy jest w stanie wykonać obrót o 180 stopni w korytarzu szerokości 4,5 metra.

Ramy transportowe typu C
Ramy transportowe typu E
Ramy typu C o regulowanych widłach i nośności do 1,6 t stanowią uniwersalne rozwiązanie do transportu ładunków dużej masy. Dzięki kołom z ogumieniem superelastycznym sprawdzają się one również w zadaniach na zewnątrz magazynu. Podobnie jak ramy typu B, oferują:
- doskonałe właściwości jezdne i stabilność toru,
- cichą pracę i małe tarcie dzięki unoszeniu w trakcie jazdy platform transportowych,
- automatyczne mocowanie platformy po jej wsunięciu do ramy, co gwarantuje bezpieczeństwo pracy.
Dwukołowe, kierowane poprzez oś środkową ramy typu E wyróżniają się dużą zwrotnością i dynamiką jazdy. Ich maksymalna nośność wynosi 1 000 kg. Stronę załadunku i rozładunku można modyfikować, zmieniając kierunek podczepienia ramy do zestawu transportowego. Najważniejszym wyróżnikiem ram tego typu jest łatwy w użyciu system odczepiania platform. Warto nadmienić, że dostępny jest wariant ram E z niezależnym zasilaniem. Dzięki generowaniu energii podczas jazdy umożliwia on unoszenie ładunków bez użycia hydrauliki.


Ramy transportowe PE/PH
Wyróżnikiem ram transportowych PE i PH jest elastyczność pozwalająca wydajnie obsługiwać zróżnicowane nośniki ładunków oraz skutecznie wpisywać się w procesy intralogistyczne, niezależnie od tego, jak są one zorganizowane.
- Przeznaczone od użytku wewnątrz budynków ramy PE charakteryzuje ładowność do 1000 kg na przyczepę.
- Zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi, zdolne przewozić do 1,6 t oraz wyposażone w duże koła i oświetlenie ramy PH sprawdzają się natomiast w pracy na zewnątrz.
Dla możliwości dostosowania ram tego typu do specyfiki trolejów decydująca jest przesuwana kolumna centralna. O prostocie wprowadzania nośników ładunku na ramę stanowią: możliwość załadunku z obu stron zestawu transportowego oraz wysuwane profile podnoszące. Ich zastosowanie w konstrukcji ramy umożliwia także pobieranie ładunków z pojazdów klasy AMR.

Ramy BaseRunner i RackRunner
Trafny dobór elementów zestawu transportowego ma kluczowy wpływ na optymalizację przewozu ładunków z jego użyciem. Firma STILL Polska oferuje klientom usługi:
- kompleksowej analizy aktualnych i planowanych procesów transportowych oraz przepływu materiałów w ich ramach,
- konfiguracji na tej podstawie najtrafniej odpowiadających potrzebom zestawów transportowych:
- analizy możliwości zastosowania platform transportowych,
- identyfikacji możliwości łączenia elementów zestawów transportowych,
- identyfikacji potencjału automatyzacji procesów przewozu ładunków z użyciem automatycznych zestawów transportowych.
W ramach konsultacji w sprawach zestawów transportowych eksperci firmy STILL Polska są w stanie zaproponować optymalne w danej sytuacji zestawy ciągników, ram, platform i nośników ładunku. Wspierają klienta w całym procesie zmiany, poczynając od definicji potrzeb, poprzez dostarczenie i uruchomienie urządzeń, na szkoleniu kadr działów produkcji, logistyki i IT kończąc.
