Innowacyjne systemy bezpieczeństwa w ruchu zakładowym

Ze względu na duże natężenie ruchu w zakładzie firma REHAU Automotive zdecydowała się zastosować szereg innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo – w tym m.in. oznaczenia świetlne i systemy strefowego wykrywania obiektów.
Na skróty:
- Obiekt REHAU Automotive w Brake to prężnie działający zakład produkcji elementów karoserii.
- Dziennie rozładowuje się załadowuje się w nim w sumie około 180 samochodów ciężarowych.
- Transport wewnętrzny ładunków w zakładzie jest obsługiwany przez licząca ponad 90 wózków widłowych flotę intralogistyczną.
- Ze względu na duże natężenie ruchu w zakładzie zdecydowano się sięgnąć po innowacyjne rozwiązania minimalizujące ryzyko kolizji wypadków.
- W obiekcie zastosowano między innymi systemy oznaczeń świetlnych oraz automatycznego wykrywania obiektów.
- Za kompleksowe wdrożenie magazynowych systemów bezpieczeństwa odpowiadała firma STILL.
- Rozwiązanie pozwoliło zminimalizować ryzyko wypadków i ułatwić pracę operatorów wózków widłowych.
Charakter przedsiębiorstwa, w którym dokonano wdrożenia
Nazwa: REHAU Automotive
Obszar działalności: Formowanie wtryskowe oraz malowanie i montaż systemów polimerowych do karoserii samochodowych
Miejsce wdrożenia: Brake, Niemcy
Zakład REHAU w Brake działa od lat 60. XX wieku. Początkowo w obiekcie liczącym niespełna 3 tys. mkw. zatrudniano 15 pracowników zajmujących się wytwarzaniem rur. Z czasem fabryka wyspecjalizowała się w formowaniu wtryskowym oraz malowaniu i montażu polimerowych systemów karoserii samochodów dla znanych producentów branży automotive. Powierzchnia hal rozrosła się do 80 000 mkw. (a całego kompleksu – do 234 tys. mkw.). Zatrudnienie przekroczyło 1 000 osób. Obecnie wytwarzane są tu przede wszystkim zderzaki i inne podobne komponenty. W zakładzie funkcjonuje licząca ponad 90 elektrycznych wózków widłowych flota intralogistyczna. Dziennie obsługuje ona około 180 ciężarówek przywożących surowce lub transportujących produkty z zakładu do klientów. REHAU Automotive stanowi część REHAU Group, generującej roczne obroty na poziomie 4,5 mld euro i zatrudniającej około 20 tys. pracowników w 190 lokalizacjach na całym świecie.


Rozwiązanie: innowacyjne systemy bezpieczeństwa w intralogistyce




Cel wdrożenia:
- Zapewnienie bezpieczeństwa przy dużym natężeniu ruchu i wysokiej intensywności pracy
Zastosowane rozwiązanie intralogistyczne:
- Reorganizacja procesów transportu wewnętrznego
- Wykorzystanie wspomagających operatora inteligentnych systemów bezpieczeństwa:
- System STILL Safety Lighting
- STILL Warning Zone Light Plus
- Inteligentne systemy wykrywania stref i obiektów oraz unikania kolizji
- Czołowe wózki widłowe STILL RX 20 i RX 60
Transport wewnętrzny w obiekcie REHAU w Brake jest realizowany przede wszystkim w oparciu o elektryczne wózki czołowe STILL RX 20 i RX 60. Gwarantują one wydajną obsługę ładunków. Wskutek rozrostu asortymentu REHAU Automotive i systematycznej rozbudowy floty z biegiem lat procesy logistyki stały się jednak dość złożone, a natężenie ruchu w zakładzie bardzo duże. Chcąc utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa pracy w tej sytuacji, zdecydowano się sięgnąć po wsparcie ekspertów i innowacyjne rozwiązania. Organizację procesów zmodyfikowano w oparciu o inteligentne systemy wparcia operatorów takie jak:
- systemy kamer, identyfikujące przy wsparciu AI obiekty wokół wózków widłowych i wywołujące w razie potrzeby emisję sygnałów ostrzegawczych oraz redukcję prędkości jazdy urządzenia;
- dodatkowy, zorientowany na bezpieczeństwo system oświetlenia :
- system STILL Warning Zone Light Plus wyświetlający wokół wózka linie bezpieczeństwa, stanowiące wizualne ostrzeżenie dla pieszych i innych operatorów w bezpośrednim sąsiedztwie wózka;
- automatyczna identyfikacja stref pozwalająca:
- automatycznie otwierać bramy hal, gdy wózek się do nich zbliży oraz zamykać je, gdy się oddali,
- ograniczać ryzyko wypadków w bramach dzięki automatycznej redukcji prędkości, gdy wózek wjedzie w jej strefę bezpieczeństwa,
- ograniczyć maksymalną prędkość wewnątrz hal,
- wyświetlać na przejściach dla pieszych znak „stop”, gdy w pobliżu znajduje się wózek widłowy.

Wyświetlanie ostrzeżeń na posadzce możliwe jest dzięki kilkunastu rozmieszczonym w zakładzie projektorom LED. Dynamiczne oznakowania świetlne przyciągają wzrok uczestników ruchu bardziej niż statyczne znaki, zwiększając tym samym ich czujność. Co więcej:
- inaczej niż instalowane na stałe znaki, projekcja świetlna nie ściera się i nie zużywa, przynosząc w długofalowej perspektywie oszczędności;
- w razie reorganizacji procesów magazynowych można łatwo zmodyfikować lokalizację projektorów oraz wyświetlane przez nie treści (znaki, ale też linie wyznaczające ciągi komunikacyjne), co czyni to system gotowym na przyszłość.
Efekt: Poprawa bezpieczeństwa pracy i oszczędność energii
Rezultat wdrożenia:
- Minimalizowanie ryzyka wypadków
- Ułatwienie pracy operatorów wózków widłowych
- Ograniczenie zużycia energii dzięki automatycznemu zamykaniu bram
Kompleksowy system bezpieczeństwa STILL pozwolił zminimalizować ryzyko kolizji i wypadków. Zautomatyzowane funkcje asysty znacznie ułatwiają życie operatorów. Wzrasta w efekcie ich produktywność i zadowolenie. – Inteligentne funkcje Safety Assist to kamień milowy w dziedzinie bezpieczeństwa w ruchu zakładowym. Nasz system transportu wewnętrznego jest punktem odniesienia dla innych zakładów produkcyjnych, a także flagowym projektem dla całej naszej firmy – podsumowuje Matthias Blum, Supervisor Production Logistics w REHAU Automotive. Dodatkowe korzyści wiążą się z ograniczeniem kosztów energii dzięki automatycznemu otwieraniu i zamykaniu bram na podstawie wskazań czujników obecności w ich pobliżu wózków widłowych.
