Prekursor: Jeff Bezos


Przedsiębiorca, inwestor, multimiliarder i działacz na rzecz kolonizacji kosmosu. Założyciel Amazon – innowacyjnej firmy, której praktyki z jednej strony budzą kontrowersje, a z drugiej – stanowią o rozwoju w e-commerce: Jeff Bezos.

Jeffrey Preston Jorgensen przyszedł na świat w Nowym Meksyku jako dziecko bardzo młodych rodziców – 17-letniej wówczas Jacklyn Gise oraz 19-letniego Theodore’a Jørgensena. Ich małżeństwo nie potrwało jednak długo. Już w 4 lata później Jeff został adoptowany i przyjął nazwisko drugiego męża matki, kubańskiego imigranta Miguela „Mike’a” Bezosa. Rodzina przeniosła się do Teksasu, a następnie na Florydę. To tam nastoletni chłopak pracował i chodził do szkoły średniej, którą zakończył z najlepszym na roku wynikiem. Bez trudu dostał się na Princeton, gdzie odnosił dalsze sukcesy akademickie i zdobył dyplom w dziedzinie nauk komputerowych i inżynierii elektrycznej. Po ukończeniu szkoły w 1986 r. Jeff dostał ofertę pracy m.in. od Intela, ale zdecydował się zatrudnić w finansowo-technologicznym startupie Fintel. Początkowo objął stanowisko odpowiadające za handel międzynarodowy, ale szybko awansował na szefa rozwoju i dyrektora ds. obsługi klienta. Z branżą finansową był związany do 1994 roku, kiedy to postanowił pójść „na swoje” i założyć internetową księgarnię. Pierwotnie nosiła ona nazwę „Cadabra”, ale Bezos zdecydował zmienić nazwę na „Amazon”. Tak powstała firma, która uchodzi dziś za jedną z najbardziej wpływowych sił ekonomicznych i kulturowych świata.

Jeff Bezos
Franklin

Amazon odniósł sukces dzięki przestrzeganiu 3 zasad: stawiaj klienta na pierwszym miejscu, wynajduj nowe rozwiązania i bądź cierpliwy.

Po 3 latach od rozpoczęcia działalności sklep wszedł na giełdę. Bezos przeznaczył pozyskane w ten sposób 54 mln dolarów na przejęcia mniejszych konkurentów. Do końca 1998 asortyment został poszerzony – początkowo o muzykę i filmy, a następnie o szeroką gamę produktów konsumenckich. Początek XXI wieku był jednak dla firmy trudny. Wskutek intensywnych inwestycji w rozwiązania sieciowe przedsiębiorstwo stanęło na skraju bankructwa. By utrzymać się na powierzchni, w 2002 r. konieczne było zamknięcie centrów dystrybucyjnych i zwolnienie 14 proc. personelu. Restrukturyzacja pozwoliła przetrwać i doczekać lepszych czasów. W 2007 r. na rynek został wprowadzony Kindle – czytnik e-booków, który zrewolucjonizował proces zakupu i lektury książek. W przeciągu dekady Amazon stał się największym sklepem świata, a Jeff Bezos trafił na szczyty zestawienia najbogatszych.

Jeff Bezos

W 2000 roku Bezos ufundował startup koncentrujący się na technologiach umożliwiających załogowe podróże kosmiczne. O firmie stało się głośno, gdy w 2006 roku kupiła w Teksasie ziemię pod centrum testów i startów kosmicznych. Od 2015 roku Blue Origin (bo tak nazywa się przedsiębiorstwo) z sukcesami testuje pod kątem lotów suborbitalnych swoja platformę: New Shepard. Docelowo ma ona pozwalać na wycieczki z widokiem na Ziemię, doświadczeniem stanu nieważkości i spadochronowym lądowaniem na teksaskiej pustyni. Zgromadzone dzięki działalności Blue Origin know-how ma z kolei umożliwić ludziom kosmiczną ekspansję. To w pewnej mierze nawiązanie do mowy, którą Bezos wygłosił jako 18-latek na zakończenie szkoły średniej. Deklarował wówczas, że chciałby zapobiec wyczerpaniu zasobów Ziemi dzięki kolonizacji innych planet. Wiele wskazuje na to, że 25 lat później zyskał środki, które mogą to umożliwić – w 2016, 2017 i 2018 roku Jeff Bezos przeznaczył na potrzeby Blue Origin po około 1 mld dolarów uzyskanych ze sprzedaży akcji Amazon. W 2020 roku kupił sobie (i naszej planecie) dodatkowy czas, tworząc fundusz „Bezos Earth Fund” i zobowiązując się, że przekaże za jego pośrednictwem 10 mld dolarów na walkę z globalnym ociepleniem.

Franklin

Uważam, że nie ma czegoś takiego jak zły czas na innowacje.

Amazon zmienił zwyczaje zakupowe klientów i przecierał szlaki innym przedsiębiorstwom branży e-commerce na całym świecie. Firma stosuje najnowocześniejsze rozwiązania w logistyce – zarówno w obszarze zastosowania do zasilania magazynów energii odnawialnej, wykorzystania wózków widłowych z wodorowymi ogniwami paliwowymi czy realizacji dostaw za pośrednictwem dronów. Z drugiej strony padają wobec niej zarzuty nieuczciwej konkurencji, bogacenia się kierownictwa kosztem wyzyskiwanych pracowników i kilku innych kwestii. O wątpliwościach względem funkcjonowania giganta niech świadczy fakt, że krytyce polityki Amazon poświęcona została nawet odrębna strony Wikipedii. Nie zmienia to faktu, że Jeff Bezos pokazuje, jak osiągać sukces dzięki innowacyjności w służbie konsekwentnej realizacji swojej wizji – na przekór przeciwnościom, zmianom i złym głosom.

Jeff Bezos
Franklin

Jeśli nie jesteś w stanie znieść krytyki, nie rób nic nowego ani interesującego.

This site is protected by FriendlyCaptcha and the Friendly Captcha Privacy Policy applies.

Polecane artykuły

Amazon i Allegro: wojna o polskie e-commerce

Amazon uruchamia polski serwis. Jaki wpływ będzie miało to na handel w naszym kraju? Przyjrzeliśmy się stanowi rodzimego rynku e-commerce oraz przygotowaniom największego dotychczas gracza do konkurowania z amerykańskim gigantem.