Inteligentne innowacje targów LogiMAT

Targi LogiMAT 2019 pobiły frekwencyjne rekordy, po raz pierwszy szczelnie wypełniając gośćmi całą powierzchnię Stuttgart Messe. Magnesem na odwiedzających były przede wszystkim innowacje z pogranicza logistyki i Przemysłu 4.0.
Roboty oszczędzające pracy pickerom

Spośród 77 zgłoszonych do konkursu propozycji wystawców wybrano trzy, którym przyznano tytuł najlepszego produktu LogiMAT. Kryteria, którymi kierowało się jury złożone z naukowców i dziennikarzy związane były ze „wzrostem efektywności, zmniejszeniem kosztów i usprawnieniem działania procesów”. W kategorii „Kompletacja, przenośniki, podnośniki i technologia składowania” wygrały roboty 3D wspomagające kompletację poprzez podawanie pickerom opakowań do 30 kg umieszczonych na regałach do wysokości 10 m (prócz poruszania się po podłodze urządzenia są w stanie wjeżdżać w górę po odpowiednio skonstruowanych regałach). Dziennie zmniejszają dystans, który musi pokonać picker, średnio o około 15 km.
Automatyczne sczytywanie danych ładunku
W kategorii „Identyfikacja, pakowanie i bezpieczeństwo ładunku” jury przyznało nagrodę systemowi, który przyjmując towar automatycznie sczytuje dane na temat dostawy, sortuje go zgodnie z zakodowanymi kategoriami i przygotowuje informatyczną etykietę ładunku do dalszego transportu. Informacje są archiwizowane w celu dalszych analiz i optymalizacji procesów realizowanych w centrach dystrybucyjnych.
Optymalizacja realizacji zamówień w ten sam dzień
Pośród rozwiązań z dziedziny „Oprogramowania, Komunikacji, IT”, wyróżniono samodzielnie uczący się system zarządzania dostawami w dzień zamówienia, wspomagający WMS poprzez optymalizację zadań związanych z realizacją tego typu zleceń. Przewidując na podstawie archiwalnych danych dzienne obłożenie pracą jest w stanie eliminować część działań związanych z obsługą ładunków, zmniejszając koszty operacyjne o ponad 25 proc.
Modułowy system zarządzania flotą
Co z tego wynika?
Obserwując usługi i produkty prezentowane podczas LogiMAT nietrudno dojść do wniosku, że choć pojazdy prowadzone przez operatora wciąż będą ważnym elementem procesów intralogistycznych, w coraz większym stopniu ich pracę będą wspomagać automaty. Podobnie w przypadku oprogramowania – analiza gromadzonych danych przez centralne systemy będzie punktem wyjścia do podejmowania przez menadżerów szybszych i bardziej trafnych decyzji. Krok po kroku zbliżamy się do realizacji założeń koncepcji Przemysłu 4.0.