Certyfikacja sustainability w logistyce
Na rynku przybywa systemów certyfikacji sustainability. Czy promowany w ich ramach „zrównoważony rozwój” jest dziś czymś więcej niż hasłem-wydmuszką i marketingową modą? Jak jego znaczenie dla logistyki może zmienić się w przyszłości?
Na skróty:
Sustainaiblity to dziś jeden z najważniejszych obszarów budowania przewagi konkurencyjnej.
- Prawdopodobne jest, że w związku z zachodzącymi zmianami zrównoważony rozwój będzie zyskiwał na znaczeniu.
- Powstaje i popularyzuje się wiele systemów certyfikacji sustainability różnych obszarów działalności biznesowej w TSL. Przykładami są: uniwersalny system ratingu sustainability EcoVadis oraz certyfikacja nieruchomości BREEAM.
Już w 2016 roku 62 proc. menadżerów najwyższego szczebla uważało, że uwzględnienie w strategii kwestii zrównoważonego rozwój jest konieczne, by być konkurencyjnym. Dalsze 22 proc. respondentów było wówczas przekonanych, że „sustainability” będzie ważne w przyszłości. Na to, że ta przyszłość jest dziś, wskazują choćby: coraz powszechniejsza obecność ekologii w
debacie publicznej i powstawanie coraz to nowych certyfikatów zaświadczających o „zrównoważoności” danego obszaru działania przedsiębiorstw. Przyglądamy się czynnikom istotnym dla wzrostu znaczenia sustainability oraz dostępnym na rynku certyfikatom mającym zastosowanie w przemyśle, logistyce i zarządzaniu łańcuchami dostaw.
Czym są zrównoważony rozwój i sustainability w B2B?
Co wpływa na wzrost znaczenia zrównoważonego rozwoju?
Jakie obszary sustainability uwzględnia się w dzisiejszych rankingach i certyfikatach?
Wraz ze wzrostem potrzeby chwalenia się zrównoważonością potencjalnym pracownikom, klientom i kontrahentom biznesowym, powstają systemy rankingowe i certyfikacyjne, które mają zaświadczać o odpowiedzialnym postępowaniu firm, które zdecydują się poddać audytowi. Istnieją zarówno wielokryteriowe metodologie traktujące kwestie sustainability bardzo szeroko (środowisko, warunki pracy i prawa człowieka, uczciwe praktyki biznesowe, zrównoważone zaopatrzenie), jaki wąsko – choć nie mniej
szczegółowo – jak na przykład systemy certyfikacji projektów budowlanych i nieruchomości (pod uwagę bierze się przykładowo takie kwestie jak: zdrowie i samopoczucie użytkowników, innowacyjność, użycie ziemi, wykorzystywana energia i zastosowane materiały, zarządzanie, zrównoważoność transportu, minimalizacja zanieczyszczeń i ilości odpadów czy oszczędność wody ). W dalszej części artykułu opisujemy dwa certyfikaty mające zastosowanie w branży TSL.